Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají zatím vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z měření, které provedla Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje. Sleduje zhruba dvacítku nejnavštěvovanějších koupališť nejméně jednou za měsíc, některá i častěji.

Nejteplejší vodu s více než 23 stupni hygienici naměřili ve Vranovské přehradě, nepatrně chladnější koupání nabízel přírodní koupací biotop Brno – jih. Více než 22 stupňů dosáhla vodní nádrž Výrovice na Znojemsku, nad 20 stupňů měla ještě Lučina na Hodonínsku. Teplotu vody lehce pod touto hranicí hygienici naměřili v koupališti v Lulči na Vyškovku, ve druhé laguně novomlýnské nádrže či na Brněnské přehradě v koupalištích Rokle a Kozí Horka.

Vhodnou vodu ke koupání nabízí i ostatní sledované přírodní koupaliště, například vodní nádrž Letovice a Palava na Blanensku či rybník Suchý na Blanensku.

Na počátku letní sezony bývá voda vesměs dobrá. S přibývajícími týdny se může zhoršit kvůli přemnožení sinic. Voda pak může být kalná a může mít horší jakost. Koupat se však lze i ve vodě s mírně zhoršenou kvalitou, aniž lidem způsobí problémy. Pouze citliví jedinci mohou mít například vyrážku nebo zánět spojivek.