Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na Hudební scénu Městského divadla v Brně, kterou v premiéře koncem října ozdobí černou barvou a humorem členové kultovní Addams Family. Příběh podivné rodiny se dočkal řady filmových zpracování. To zřejmě nejznámější je z roku 1991 v režii Barryho Sonnenfelda s Anjelicou Huston a Raulem Juliou v rolích Morticie a Gomeze. Brněnští diváci se mohou těšit na tuto velmi vtipnou, ironickou a lehce hororovou podívanou pro celou rodinu s notnou dávkou nadsázky a skvělými melodiemi, kterou divadlo uvede v překladu Zuzany Čtveráčkové.

Úspěšný muzikál nastudoval Stano Slovák s týmem

Úspěšný muzikál přivede na jeviště režisér Stanislav Slovák se svým týmem pod dramaturgickým dohledem Miroslava Ondry. Autory hudebního nastudování, sbormistry a dirigenty se stanou František Šterbák a Ema Javorová. O scénu i scénické projekce se postará Christoph Weyers, autorkami kostýmních návrhů budou Andrea a Adéla Kučerovy. Choreografem je Martin Pacek, masky do inscenace navrhl Jaroslav Milfajt.

Addamsovi se poprvé objevili v komiksu před 85 lety

Příslušníci podivné rodiny Addamsovy se poprvé objevili v roce 1938 v komiksu Charlese Addamse a jejich příběhy vycházely v časopise The New Yorker půl století až do smrti autora v roce 1988. V 60. letech se oblíbené postavičky dostaly i do televize v seriálu, kde získaly jména, která jim zůstala dodnes. „Následovalo několik animovaných seriálů a také hraných filmů. Zatím poslední animovaná filmová verze příběhů strašidelné rodiny měla premiéru v roce 2019, předloni potom následoval druhý díl,“ uvedl dramaturg Miroslav Ondra.

Netflix u diváků zabodoval se seriálem Wednesday

Loni pak streamovací společnost Netflix uvedla s ohromným úspěchem prvních osm epizod seriálu Wednesday (režie Tim Burton, Gandja Monteiro a James Marshall). Seriál o chytré, sarkastické a trochu bezcitné slečně Addamsové má pokračovat letos druhou řadou.

Bláznivá rodina bydlí u hřbitova

Addamsovi nejsou úplně normální rodina. „Žijí v tajemném domě v ústraní za městem u hřbitova a její členové si libují ve strašidelném, až morbidním humoru. Jejich nejoblíbenější barva je černá a za nejkrásnější věc na celém životě považují smrt,“ přiblížil Ondra dnes již kultovní rodinku. Její každodenní hrůzostrašná rutina se však razantně změní, když mladá Wednesday přivede představit svého nového přítele Lucase. A na návštěvu do démonické domácnosti mají zavítat i Lucasovi rodiče. „A zamilovaná Wednesday, která je jako vyměněná, požaduje po svých příbuzných, aby se chovali normálně. Jako normální lidé – tedy úplně jinak, než na co jsou zvyklí,“ nastínil děj dramaturg. Při společné večeři však dochází ke spoustě trapasů. A Wednesday kvůli zklidnění situace oznámí, že se budou s Lucasem brát, což se všemi teprve pořádně zamává.

Muzikálová podoba pochází od matadorů z Broadwaye

Muzikálová adaptace vyšla z dílny broadwayských matadorů Marshalla Brickmana a Ricka Elice, kteří napsali libreto. Hudbu a písňové texty stvořil Andrew Lippa, autor písní k muzikálu Velká ryba (Big Fish), který měl českou premiéru právě v Městském divadle Brno letos v dubnu. Muzikál The Addams Family viděli jako první diváci v Chicagu v roce 2009, ovšem oficiální broadwayské premiéry se dočkal v divadle Lunt-Fontanne Theatre v New Yorku 8. dubna 2010. Národní turné po USA začalo v září 2011 v New Orleans a od té doby se objevil muzikál o poněkud zvláštní rodině na jevištích celého světa.

Diváci v Brně se můžou těšit na oblíbené herce

Z hereckých osobností, které černě oděným postavám vdechnou život, se můžete těšit například na Svetlanu Janotovou nebo Terezu Navrátilovou nebo Andreu Zelovou, Jiřího Daniela nebo Alana Novotného nebo Adama Kaňáka, Esther Mertovou nebo Kláru Ondrůškovou, Tomáše Saghera nebo Oldřicha Smysla, Martu Matějovou nebo Evelínu Studénkovou, Kryštofa Helbicha nebo Petra Horkého nebo Matyáše Mičulku, Roberta Jíchu nebo Marka Koláře, Lucii Bergerovou nebo Lenku Janíkovou, Šimona Fikara nebo Adama Gazdíka nebo Josefa Gazdíka a mnohé další. „Premiéra hororové muzikálové komedie The Addams Family se odehraje 28. a 29. října na Hudební scéně,“ doplnila mluvčí Městského divadla v Brně Kateřina Vižďová.