Brněnští žáci opravili v Mikulčicích střechu vodárny poničenou tornádem

  • Foto

    redakce (archiv)

Žáci Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy pomohli v Mikulčicích na Hodonínsku s opravou střechy vodárny, kterou poničilo červnové tornádo.  Na nové střeše pracovali klempíři, tesaři, pokrývači a zedníci, celkem 12 žáků.

„Bosonožská střední škola a obec se domluvily, že žáci budou v Mikulčicích pomáhat celý školní rok. Jsem na ně hrdý. Je to skvělá reklama na studium řemeslných oborů,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Žáci pomáhají v Mikulčicích od začátku října, v místě se střídá vždy skupina asi 10 lidí i s několika mistry. „Teď se soustředíme na opravu 400 metrů dlouhé pobořené hřbitovní zdi, kde nám pomáhají ještě žáci z pražské Akademie řemesel,“ uvedl ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Jiří Košťál.

Pomoc mladých lidí obec velmi vítá a spolupráci si pochvaluje. Navíc je v plánu ještě několik dalších oparv. „Počítáme s jejich výpomocí při opravě Muzea Fanoša Mikuleckého. Součástí objektu je unikátní stavba – bývalá sušárna tabáku, kterou tornádo posunulo na jedné straně o více než čtvrt metru. Budou se podílet i na realizaci nové střechy na dětské klubovně, kde už sice máme vysoutěženou stavební firmu, ale co postaví žáci, to si firma nebude účtovat,“ doplnil starosta Mikulčic Josef Dvořáček.

Žáci SŠSŘ Brno-Bosonohy odjeli do Mikulčic pomáhat 4. října 2021. Pracují v režimu týden praxe, týden výuka ve škole. Ubytování jim poskytla Integrovaná střední škola Hodonín na svém internátě, obědy zajistila obec, místní obyvatelky pak každý den pekly žákům koláče nebo buchty.