Nový ceník za odtah vozidla v Brně je už schválen, pokuty jsou téměř dvojnásobné. Podle vedení města stávající ceny dlouhodobě neodpovídají výdajům na odtahy. Zvýšením cen se tak podle radních sníží schodek mezi příjmy a výdaji města za tuto činnost o 38 procent. V tiskové zprávě o tom informoval radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

„Aktuální ceny, které byly účtovány provozovatelům vozidel při jejich odtažení v zákonem stanovených případech, byly určeny v roce 2012 a zdaleka neodpovídají aktuálním nákladům. Pro ilustraci, v roce 2022 město uhradilo za odstranění vozidel a související administrativu Brněnským komunikacím 43,7 milionu korun, přičemž vybrané příjmy činily 10,4 milionu korun. Rozdíl ve výši 33 milionů korun tak musí Brno doplatit ze svého rozpočtu. Plánované navýšení cen jednotlivých úkonů by mělo tuto ztrátu snížit. Pokud by se ale příjmy měly rovnat výdajům, muselo by být zdražení mnohem razantnější,“ uvedl Kratochvíl.

V letošním roce bylo zatím odtaženo 6 776 vozidel

Od začátku ledna příštího roku tak budou platit nové ceny, například za dokončený odtah si řidiči místo původních 1800,- Kč musí připravit 3500,- Kč. Za nedokončený odtah platí ještě letos cena 1000,- Kč, už za pár dnů to ale bude 1940,-. Za technický úkon, tedy dočasné umístění vozidla na odtahový vůz a jeho následné vrácení na původní místo po opadnutí důvodů, na základě kterých bylo vozidlo odtaženo, si nově řidič zaplatí 3 500,-. Ještě letos platí cena 1 500,- Kč.

Ceny platí pro odstraňování vozidel v zákonem stanovených případech na pozemních komunikacích, které vlastní město Brno.