K adventu patří pomoc bližním, charita a dobré skutky. Nejen Brňané na přelomu roku ukázali, že mají srdce otevřená. Potvrdil to první ročník projektu Daruj Kelímek. Téměř tři miliony korun za vybrané kelímky nyní putují k 18 neziskovým organizacím. Symbolické šeky s vybranými částkami si dnes odpoledne na Moravském náměstí u Jošta převzali zástupci zúčastněných organizací. Kromě darování kelímků mohli lidé přispívat i na transparentní účet.

Projekt vymysleli prodejci

Projekt vymysleli a spolek Daruj Kelímek založili tři tradiční prodejci nápojů z vánočních trhů Ondřej Šibřina, Adam Vodička a Ondřej Reich. Podpořila je radnice Brno-střed a brněnské Turistické informační centrum (TIC).

Záloha za kelímek jde potřebným

Princip projektu je velmi jednoduchý, funguje na základě systému vratných kelímků. Lidé se mohli rozhodnout, zda po dopití nápoje kelímek vrátí a zálohu 50 korun si vezmou zpět, nebo ji věnují jednomu z osmnácti vybraných charitativních záměrů.

Bude z toho tradice?

„Z výsledků sbírky jsme nadšení. Moc bych si přál, aby se z darování kelímků stala nová tradice. Necelé tři miliony v prvním ročníku jsou skvělý výsledek a věřím, že je velká šance, aby se z toho tradice stala,” řekl zpravodajskému portálu BRŇAN Ondřej Šibřina.

Přispěli i školáci z Pohořelic

Stánky, kde mohli lidé od 25. listopadu kelímek darovat, stály na Zelném trhu, náměstí Svobody a na Moravském náměstí. Brno-střed zajistilo stánky a jejich provoz.

„Vypadá to, že se nám podařilo najít cestu, díky které darují i lidé, kteří běžně mezi dárce nepatří. Důležité je i to, že se velká část veřejnosti seznámila s aktivitami 18 dobročinných organizací. Věřil jsem, že lidé mají srdce na pravém místě, a to se potvrdilo. Za zmínku určitě stojí i příspěvek na transparentní účet od žáků ze základní školy z Pohořelic, je moc pěkné, že k pomoci bližním jsou vedeny i děti,” uvedl tajemník brněnské centrální radnice Petr Štika.

Nejštědřejší byli lidé týden před Vánocemi

Do provozu tří stánků pro výběr kelímků se zapojilo na 70 dobrovolníků a brigádníků, kteří odpracovali více než 1400 hodin. „Vybralo se celkem přes 57 tisíc kelímků a celková částka včetně příspěvků na transparentní účet dosáhla 2 856 750 korun. Nejštědřejším dnem adventních trhů byla sobota 17. prosince, kdy návštěvníci trhů darovali přes kelímky 190 300 korun,“ vypočítala mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Peníze pomůžou i nemocným dětem

Nejvíc peněz lidé darovali spolku Dejte nám šanci, kterému na péči veterinářů o psy v hospici poslali skoro 478 tisíc korun. Jen o pět tisíc méně pak přistálo na účtu Nadačního fondu dětské onkologie Krtek.

„Vybraná částka je neuvěřitelná! Děkujeme všem dárcům, organizátorům, sponzorům a podporovatelům Kelímku, že nám pomáháte pomáhat. Peníze použijeme na asistenci a doučování onkologicky léčených dětí. Během aktivní i udržovací léčby je třeba zajistit vzdělávání dítěte, výuka se však musí přizpůsobit jeho aktuálnímu zdravotnímu a psychickému stavu,“ pochvalovala si ředitelka fondu Krtek Sylva Richterová.