Kometa na svém ledě přesně po roce přivítá další finský tým. Vloni to byla Jyväskylä, letos to bude výrazně známější Tappara Tampere, která patří k historicky nejlepším týmům Finska. První vzájemný duel dvou hokejových gigantů startuje v úterý od 18:00 v DRFG areně. 

Podívejme se nejprve do historie. Tappara Tampera byla založena v roce 1955, tedy přesně o dva roky později než brněnská Kometa. Ta se může pyšnit třinácti ligovými tituly, Tappara je o kousíček lepší, má jich čtrnáct. Spojujícím článkem obou klubů jsou hráčské osobnosti. Mezi legendy tamního klubu patří Teppo Numminen, který odehrál úctyhodných 1454 utkání v NHL. Mezi další osobnosti patří Kalevi Numminen, Pekka Marjamäki, Timo Jutila, Janne Ojanen, případně Timo Susi. Čísla dresů těchto person byly v Tappaře vyřazené a již se nepoužívají.

Známým odchovancem klubu vyznávajícího modrou, oranžovou a bílou barvu je brankář Sasu Hovi, jenž v minulosti zanechal výraznou stopu právě pod Špilberkem. Hrál také za Znojmo, Slovan Bratislava nebo Vsetín. A není žádným tajemstvím, že právě finský mág zvyklý po vítězném zápase tančit pod brněnským kotlem polku, si duel nenechá vzájemný souboj Komety a Tappary ujít. „Koupil jsem si letenky a přiletím v pondělí večer. Na zápas se moc těším. Bude to pro mne dost specialní duel. Začínal jsem mou kariéru v rodné Tappaře. A moje nejlepší roky kariéry prožil v Brně," vzpomíná.

Hovi ve Finsku vystudoval vysokou školu a nyní se věnuje podnikání. Hokej však stále sleduje. „Mám krásné vzpomínky na oba kluby. Bude pěkné být zase v Rondu a sledovat zápas dvou týmů. kde jsem působil. Na Kometě jsem zažil nejkrásnější atmosféru v životě. Na to se nedá zapomenout," říká před svým odletem do Brna Sasu Hovi.

U brankářů ještě zůstaneme. Bývalý brněnský gólman Dominik Hrachovina strávil v Tappaře šest let. Letos se přesunul do KHL. Své o působení na stadionu Hakametsä ví i mistr světa z roku 1996 a 1999 a dnešní mládežnický trenér Komety Roman Meluzín. Ze známých jmen v aktuální soupisce finského týmu figuruje velezkušený brankář Niklas Bäckström nebo slovenský reprezentant Tomáš Záborský. České barvy v Tappaře hájí sedmnáctiletý obránce Hugo Haš.

Finský celek postoupil ze skupiny E z prvního místa. Prohrál pouze s norským Storhamarem 2:3 po prodloužení. V odvetě jej však už porazil. Jinak si svěřenci kouče Jukky Rautakorpiho dvakrát poradili s Třincem a týmem Djurgaardens. Z možných osmnácti bodů získali hned patnáct.