Bývalého náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude možná jmenovat ministrem životního prostředí až nová hlava státu, míní politolog Lubomír Kopeček. Na Zemanovo odmítnutí jejich místopředsedy reagovali i jihomoravští lidovci. Ti se odvolávají na ústavu, podle níž ministry vybírá předseda vlády, ne prezident.

Opoziční prezident

Miloš Zeman vystupuje vůči této vládě jako opozičně se chovající prezident, to je jádro vysvětlení jeho postupu,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně.

Opakuje se model Lipavský?

A Zemanovo odmítnutí jmenovat Hladíka ministrem životního prostředí přirovnal k situaci při jmenování vlády, kdy se podobně snažil zablokovat jmenování šéfa diplomacie Jana Lipavského (Piráti) a ustoupil až po hrozbě kompetenční žalobou k Ústavnímu soudu.

Kopeček si nemyslí, že má prezident k vyšetřování korupční kauzy, v níž kriminalisté vyslechli i Hladíka a prohledali mu kancelář na magistrátu, jiné informace než premiér, ale vnímání bývalého primátorčina náměstka je policejním vyšetřováním znejistělé a prezident toho využil.

Fiala a Jurečka možná půjdou k Ústavnímu soudu, míní Kopeček

„Nepředpokládám, že by premiér a předseda lidovců návrh na jmenování stáhli, tím by ukázali slabost a byl by to nevhodný precedent do budoucna, který by výrazně oslabil pozici vládní koalice vůči budoucímu prezidentovi. Je možné, že sáhnou po kompetenční žalobě vlády k Ústavnímu soudu. Ovšem je otázka, jestli soud stihne rozhodnout před koncem Zemanova mandátu. Hladíka tak možná jmenuje až příští prezident,“ uvedl Kopeček.

Lidovci by měli na nominaci Hladíka trvat

Jihomoravský hejtman Jan Grolich sdělil, že situaci kolem Hladíka bude dnes řešit celostátní výbor strany. „Podle ústavy ministry vybírá premiér, ne prezident,“ poznamenal lidovecký hejtman.

Vysoce postavený politik KDU-ČSL v Brně Filip Leder, který kandidoval do brněnského zastupitelstva jako dvojka za Hladíkem a zároveň se stal starostou Žabovřesk, míní, že by lidovci měli na nominaci Hladíka trvat.

Zeman nemá právo návrh odmítnout, říká Leder

„Z mého pohledu jako právníka ústava mluví jasně. Prezident na návrh premiéra jmenuje a tečka. Můj názor je, že není ústavním právem pana prezidenta tu nominaci odmítnout. Je to zodpovědnost premiéra, koho do té funkce navrhne. Pan prezident do toho nemá z hlediska ústavního pořádku co mluvit,“ dodal Leder.

Hladík po jednání se Zemanem na Pražském hradě řekl, že Zeman má k jeho jmenování výhrady a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Měl dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil.