Moravská vína si z New Yorku vezou dvě prvenství a sedm platinových medailí

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Obrovský úspěch pro naše vinaře a také velká motivace, tak by se daly shrnout pocity z dalšího ročníku mezinárodní soutěže Great American International Wine Competition, která se každoročně odehrává v konferenčním centru Rochester Institute of Technology v Henriettě ve státě New York.

Hned dvě moravská vína se zde stala šampiony, tedy nejlepšími víny kategorie a sedm dalších získalo platinové medaile. K tomu naši vinaři přidali ještě 17 zlatých, 78 stříbrných a 38 bronzových medailí a potvrdili tak, že se jim v Americe tradičně velmi daří.

Titulem Best of Gewürztraminer se nově může pyšnit Tramín červený 2019, výběr z hroznů z vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic. Cenu za šampiona podpořilo vinařství ještě platinovou medailí za Cabernet Sauvignon 2017 a zlatou medailí za Maňák Cuvée Grand Reserva 2018. Best of Pinot Gris pak bylo vyhlášeno Rulandské šedé 2020, pozdní sběr z Vinařství Václava Zapletala z Velkých Bílovic. Platinové medaile si vysloužila ještě vinařství KOSÍK, Dvořáček LTM, Žůrek, Znovín Znojmo, Vinofol a Osičkovo VRO Group s.r.o.

„Americké hranice jsou privátní turistice stále velmi přivřené. Dopravit tam palety s víny opravdu není jednoduché, ale stále to ještě umíme. A za to úsilí to stojí, protože výsledek ve formě ocenění našich vín je skutečně vynikající,“ komentoval soutěž šéfredaktor časopisu SOMMELIER Luboš Bárta, který účast moravských vín na soutěži organizoval.

 Do letošního ročníku dorazilo 953 lahví vína z deseti zemí, která hodnotilo 20 zkušených porotců z USA a Kanady. Kvůli přetrvávajícím restrikcím kvůli covidu se nikdo jiný nemohl osobně účastnit.

Great American International Wine Competition je jednou z nejprestižnějších soutěží v Americe díky své kvalitě i charitativní základně. Pořadatelská nadace Raise a Glass™ je newyorskou neziskovou organizací a byla vytvořena s cílem pomáhat zachraňovat a zlepšovat životy dospělých a dětí na celém světě. Své poslání naplňuje tím, že shromažďuje a daruje zasloužilým charitativním organizacím cenný majetek, tedy tisíce oceněných lahví vína, piva a lihovin, které využívají při svých benefičních galavečerech, večeřích, aukcích a dalších akcích.

„Na konci soutěží si otevřené láhve rozeberou dobrovolníci, na nichž stojí servis a vůbec celá organizace. Všechny neotevřené láhve, a jsou jich tisíce, jsou roztříděny a věnovány charitativním organizacím na jejich fundraisingové akce. Proměňují se tedy nepřímo v peníze na správný účel a motivují dárce. Díky tomu, co děláme, jsme našim charitativním organizacím za poslední čtyři roky umožnili získat více než 1 milion dolarů," dodal předseda nadace a ředitel soutěže Ron Dougherty.