Po zimní pauze začíná tento týden plavební sezóna na Brněnské přehradě. Flotila lodí dopravního podniku už je na vodě, připravená k vyplutí. Na cesty po hladině vodní nádrže, které Brňáci říkají prýgl, se plavidla vydají s cestujícími už po sedmasedmdesáté. Plavební sezóna tentokrát startuje poněkud netradičně ve všední den na Zelený čtvrtek a potrvá do 29. října.

Startuje se s plnou parádou

Slavnostní nástup kapitánů, tradiční znělka a vyvěšení vlajky nad výpravnu v Bystrci. Takto každoročně vypadá zahájení plavební sezóny. I letos to bude s plnou parádou, jen se neodehraje o víkendu, ale ve čtvrtek 6. dubna v 15 hodin v přístavišti v Bystrci.

Loňská sezóna byla rekordní

„Po slavnostním zahájení bude pro přítomné připravena krátká plavba po jezeře, která je tradičně zdarma. První pravidelný odjezd podle jízdního řádu je v plánu na 16:00. Letošní plavební sezóna je již 77. Ta loňská byla rekordní. Na našich lodích se svezlo téměř 290 tisíc lidí. To je nejvíc od 80. let minulého století,“ popsal generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Flotilu tvoří sedm plavidel

Flotilu DPMB tvoří sedm lodí: Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas, Stuttgart, Morava a jednopalubová loď Brno. V plavební sezóně, která pravidelně trvá od dubna do konce října, zajišťuje dopravní podnik pravidelnou linkovou dopravu z brněnské Bystrce do Veverské Bítýšky. Plavební dráha měří necelých 10 kilometrů, přičemž lodě ji urazí za 70 minut. Ceny jízdenek pro letošní plavební sezónu zůstávají stejné jako loni.

Lodě prošly údržbou

Během uplynulých měsíců prošly lodě, pro které je charakteristický pohon na baterie, pravidelnou údržbou. Právě správná péče a dobíjení všech 1116 bateriových článků je v zimním období nutností.

V létě cestující osvěží nové mlžné sprchy

Lodní doprava láká zástupy lidí především o letních prázdninách. A protože pálící slunce vytáhne v červenci a srpnu rtuť teploměru i k hodnotám kolem třicítky, mohou se návštěvníci přístaviště v Bystrci těšit na nové mlžné sprchy.

Investice do přístavišť bez bariér

Městský dopravce však myslí i na vozíčkáře, invalidy a seniory, takže hodlá do budoucna investovat do dalších bezbariérových přístavišť. „Aktuálně je sedm z deseti zastávek bezbariérových. Do budoucna připravujeme projekt na přestavbu dalších míst na plavební dráze. Cílem je přinést cestujícím a návštěvníkům ještě větší komfort a pohodlí,“ upřesnil Miloš Havránek.