fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Nedělní pohled do brněnské Bystrce: Teplárny tam budují dobíjecí stanice pro elektromobily

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát do Bystrce, kde městské Teplárny Brno budují hned tři dobíjecí stanice pro elektromobily.
dobijecistanice

Foto:

ilustrační – pixabay.com

Ve srovnání s tradičními auty jsou elektromobily ekologičtější, tišší a jejich provoz je levnější. Mezi jejich hlavní nevýhody až dosud patřila dostupnost dobíjecích stanic. To se však v jihomoravské metropoli díky brněnským Teplárnám postupně mění. Jen v Bystrci totiž přes prázdniny a během podzimu zprovozní tato městská společnost rovnou tři. Půjde o tradiční dobíjecí stanice určené především pro ty, kteří nemají možnost si elektroauto doma nabíjet a z toho důvodu o jeho pořízení dosud neuvažovali. 

„Tyto stanice pro pomalé dobíjení jsou určené pro auta v klidu, například během dlouhodobého a nočního parkování, jehož doba se pohybuje od čtyř do osmi hodin. Dobíjet se mohou vždy dvě auta současně,“ vysvětlil na webu zmíněné městské části generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Jako první otevřely teplárny na přelomu července a srpna běžnou nabíjecí stanici v Říčanské ulici v sousedství mateřské školy a velkého sportovního areálu. „Z jedné strany je toto místo obklopeno starší panelovou zástavbou, z  druhé novějším bytovým komplexem Kamechy, takže lze předpokládat, že mnoho ze zdejších obyvatel tuto naši první sloupkovou stanici v brzké době využije a ocení,“ uvedl manažer alternativních zdrojů TB Tom Kratochvíl. 

Další dvě stanice vybudují Teplárny Brno v říjnu v sousedství bystrcké radnice u obchodního centra Javor a na hlavním parkovišti u Brněnské přehrady. U každé nabíjecí stanice o výkonu 2*22 kW budou vyhrazena dvě místa nejen
pro čisté elektromobily, ale také pro plug-in hybridy. Odbor dopravy Magistrátu města Brna na těchto místech zřídí novou zónu E pro elektromobily, kde bude zpočátku parkování na 24 hodin zdarma. Pro registraci a čas  zaparkování vozidla bude sloužit již existující aplikace města, která se používá pro rezidentní parkování.

Větší rozvoj elektromobility by měl být výrazným krokem k omezení emisí a čistějšímu ovzduší. Teplárny Brno již vloni z pověření města vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice (na Červeném mlýně, Špitálce a Galerii Vaňkovka), jejichž přímé propojení s teplárenskými zdroji umožňuje nabízet zákazníkům výhodnou cenu. Ta bude platná i pro všechny další stanice s logem TB, kterých jen letos přibude na území města na dvě desítky.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT