Po mnoha letech v brněnských Kohoutovicích zahájili proces budování kamerového systému. Aktuálně probíhá projekce prvních čtyř kamer, které pokryjí prostor před ZŠ Chalabalova, parkoviště při Aquaparku, náměstí před poliklinikou a konečnou trolejbusu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval kohoutovický starosta Jakub Hruška (KDU-ČSL) s tím, že první etapa přijde na necelých pět milionů korun.

Rozmístění kamer je v plánu příští rok

Na projektu financovaném z rozpočtu města se podle něj vedle městské části podílely Brněnské komunikace i Městská policie. „Výstavba kamerového systému je rozdělena do dvou částí. Letos vzniká projektová dokumentace za 290 tisíc korun na první čtyři kamery, další budou následovat během příštího roku. Rozmístění kamer je v plánu příští rok,“ upřesnil starosta.

Prostor před školou, u akvaparku, před poliklinikou a na konečné MHD

První část vybudování kamerového systému v Kohoutovicích se týká čtyř kritických oblastí – prostor před ZŠ Chalabalova a při parkovišti u kohoutovického Aquaparku, na prostranství před poliklinikou a na konečné MHD Jírovcova. Místním obyvatelům toto opatření zásadně zvýší bezpečnost v jednotlivých lokalitách a strážníkům pomůže usnadnit jejich práci.

Kamera na akvaparku se bude točit kolem dokola

„Na ulici Vaňhalova, u Aquaparku, parkuje velké množství aut. Často zde dochází k přestupkovému jednání a stížnostem našich občanů na nedostatečný dozor. Obzvláště v nočních hodinách nemá projíždějící hlídka v automobilu šanci vidět přilehlé oblasti a pěší hlídky zde bohužel nemohou působit po celý den. Jsem rád, že zde vznikne otočná 360° kamera, která bude umístěna na budově Aquaparku, a bude pro všechny velkou pomocí,“ uvedl Jakub Hruška.

Lokalitu u polikliniky lidé kritizují

V lokalitě u polikliniky na horním náměstí zase podle něj častokrát docházelo ke stížnostem občanů na bezpečnost. Díky kamerám bude do budoucna docházet k rychlejšímu řešení jednotlivých případů. „Lokalita před poliklinikou patří právem za lidmi často kritizované místo, právě z hlediska bezpečnosti. Proto vítáme, že jeden z prvních kamerových bodů bude mířit právě sem, tak, jak tomu bylo i v případě mobilní kamery městské policie, kterou nám zde umístila,“ dodal starosta.

První etapa přijde na necelých pět milionů korun

S projekcí druhé etapy kamerového systému se podle Hrušky počítá nejpozději příští rok, kdy by mělo dojít k doplnění kamer na dalších místech. Především na prostranství před ubytovnou na ulici Výletní. Důvodem pro etapizaci není jen finanční náročnost, ale také nutnost připojit body na metropolitní síť, která není v Kohoutovicích dosud vybudována v dostatečné míře. Předpokládaná finanční náročnost první etapy je 4,8 milionů korun.