fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

O drive-in volbu prezidenta byl v Brně i kraji mezi nemocnými s covidem mizivý zájem

Foto:

redakce (RED)

O dnešní drive-in volbu hlavy státu byl v Brně a na jižní Moravě mizivý zájem. Například za první čtyři hodiny přijela na výstaviště ke stanu volebního okrsku Brno-město jen čtyři osobní auta, jejichž řidiči nebo osádky trpí covidem a využili tuto možnost volby prezidenta. V některých okresech kraje však nedorazil ke stanům nikdo.

Je krátce po poledni a bránou číslo 4 vjíždí na výstaviště v moravské metropoli tmavý vůz BMW. Zastavuje u prvního modrého stanu, který u jednoho z veletržních pavilonů postavili hasiči. Vycházejí z něj dvě členky volební komise obvodu Brno-město a jedna z nich zdraví šoféra za volantem.

Volební komisařky s respirátory a v rukavicích

„Dobrý den, poprosím vás o občanský průkaz a potvrzení o nákaze covidem. Pokud je nemáte, pak stačí podepsat čestné prohlášení. Musím vás také upozornit, že kandidát Josef Středula z prezidentské volby odstoupil,“ sděluje žena v respirátoru a modrých rukavicích a po chvíli podává do luxusního vozu desky s formulářem a prázdnou obálku.

Po chvíli k autu přijde i druhá komisařka s volební urnou a podává ji staženým okénkem napůl dovnitř vozu, aby žena na zadním sedadle mohla odevzdat hlas pro jednoho z osmi kandidátů. „Přeji rychlé uzdravení,“ přeje první členka volební komise osádce auta, které vzápětí odjíždí.

Za čtyři hodiny jen tři voliči

„Od osmi hodin ráno využili možnost volit jen tři lidé,“ potvrdil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda speciální volební komise pro Brno-město Zdeněk Gothard krátce po poledni. Bylo to chvíli před tím, než k modrému stanu přijel právě zmíněný tmavý bavorák.

Prokazovali se potvrzením o covidu nebo čestným prohlášením

Na výstavišti mohli podle Gotharda volit Brňané, kteří jsou kvůli covidu v izolaci, což musí doložit potvrzením. „Když ho zapomenou, podepíšou čestné prohlášení, že jsou v karanténě. Kolegyně vybavené ochrannými pomůckami zkontrolují jejich totožnost. Když má nemocný řidič nebo spolujezdec respirátor, tak si ho kvůli kontrole fotografie v dokladech na chvilku stáhne z obličeje,“ vysvětlil postup předseda volební komise.

Počet voličů z Brna a okolí? Dvacet!

Ta zapíše voliče do seznamu a pak mu umožní vhodit hlasovací lístek v obálce do přinesené urny. K 17. hodině, kdy první kolo drive-in voleb skončilo, odvolilo na výstavišti v okrese Brno-město 15 voličů a o kousek dál ve druhém stanu pro Brno-venkov pět lidí.

V Břeclavi a Hodoníně nevolil nikdo

„V okrese Blansko odevzdali hlas čtyři voliči a v okresech Vyškov a Znojmo po dvou voličích. Nulovou účast měly okresy Břeclav a Hodonín,“ potvrdila mizivý zájem o drive-in volbu mluvčí jihomoravského hejtmanství Alena Knotková.

Druhé kolo za dva týdny

V případě druhého kola prezidentské volby můžou pacienti trpící koronavirem opět přijet na brněnské výstaviště ve středu 25. ledna od 8 do 17 hodin.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT