V poslední době zaznamenali policisté zvýšený počet dopravních nehod s chodci. Opět nastává období, se kterým souvisí nejen změny počasí a teplot, ale také zkrácení dne. Chodci a cyklisté jsou nejzranitelnější účastníci v silničním provozu a měli by více myslet na svoji bezpečnost a zvýšit svoji viditelnost na silnicích a to NEJEN mimo obec. Od podzimu stěžují řidičům pohyb na silnici zhoršené klimatické podmínky. Viditelnost komplikuje déšť, mlha či sněžení. Brzdnou dráhu zase prodlužuje mokrá vozovka, popadané listí, náledí nebo sněhová pokrývka. Správně umístěný reflexní prvek poskytne řidiči dostatečný čas na reakci a zvýší viditelnost chodce (někdy až na dvě stě metrů).

V tmavém oblečení může řidič lehce přehlédnout chodce třeba i na přechodu pro chodce v obci nebo ve městě. Respektujte prosím známé pravidlo „VIDĚT A BÝT VIDĚT“. Existuje celá řada reflexních prvků, které by pro chodce a cyklisty měly být samozřejmostí. Velkým nešvarem jsou například i sluchátka na uších nebo mobilní telefon, který odvádí pozornost. Je pravděpodobné, že kombinace sluchátek a kapuce sehrála podstatnou roli při úterním střetu chodce s tramvají v ulici Cejl. 

Chodci či cyklisté si svoji cestu zpříjemňují posloucháním hudby ze sluchátek, ale často si neuvědomují, že tím ohrožují sebe i ostatní účastníky na silnici.   

POZOR! Se sluchátky na uších NEVNÍMÁTE – NESLYŠÍTE – NEREAGUJETE NA:

dění ve svém okolí

zvukové signály ostatních účastníků silničního provozu – (klakson vozidel – cyklistů – motocyklistů, hlasové upozornění ostatních chodců…)

výstražné signály – (majáky, výstražné znamení na železničním přejezdu, varovné vyzvánění tramvají…) 

vozidla kolem sebe 

náhle vzniklá nebezpečí vyjíždění a couvání vozidel z nečekaných a nepřehledných míst

Na přechod pro chodce a na silnici vstupujte vždy po řádném rozhlédnutí a nezapomínejte také na to, že kapuce na hlavě zužuje zorný úhel.