Pořadatelům se podařilo pozvat do Brna i dalších měst reprezentativní výběr rumunských autorů. "Současná rumunská literatura je ve stejně dobré kondici jako tamní film, jen o tom nevíme, protože nám chybí překlady. Rumunská kultura, stejně jako celá země, jsou pro nás stále jakoby zahaleny v tajemném hávu, to chceme změnit," řekla Renata Obadálková, koordinátorka programového týmu. 

Jedním zdůvodů letošního výběru ja, že to bylo právě Rumunsko, které se jako poslední vymanilo z komunistické diktatury, takže letošní MAČ je i takovým příspěvkem k ohlédnutí za třiceti lety svobody. 

Měsíc autorského čtení vznikl v Brně v roce 2000. "Rozhodně jsme tenkrát nepředpokládali, že se akce udrží 20 let, že získá zahraniční linii, která každoročně program obohatí o 31 autorů z jedné hostující země, a že se rozšíří do pěti měst a čtyř zemí," uvedl ředitel festivalu Pavel Řehořík z brněnského nakladatelství Větrné mlýny. Autoři se totiž postupně po Brně představují v Košicích, Ostravě, Vratislavi a Lvově.

"Festival zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna z nich, domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví země, která je v daném roce čestným hostem," popsal Řehořík. V každém městě se tak během měsíce představí nejméně dvaašedesát spisovatelů a spisovatelek. Celkem festival nabídne přes 300 čtení a k tomu další doprovodný program.