Rutinní podzimní rytí záhonu v brněnské botanické zahradě přineslo nečekaný objev – plodnice lanýže zimního, vzácné houby a vyhledávané pochoutky. Nikdy dříve se na místě nenašly.

Jak se výtrusy lanýže dostaly pod zem v centru Brna a "osídlily" kořenový systém buku, nejspíš zůstane záhadou. Možná se do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity dostaly s osivem získaným z nějaké středomořské nebo francouzské zahrady.

Lanýž zimní se vyskytuje především v dubových lesích, lze jej však najít i pod jinými listnáči. Vyžaduje vápenitou půdu. V botanické zahradě tak má dobré podmínky pro růst.

Plodnice vykopané v záhonu převzal Daniel Dvořák z ústavu botaniky a zoologie, který je s pomocí mikroskopu určil. Vzorky vzácné houby obohatí sbírku ústavu, na talíři tedy neskončí.

Lanýže jsou velmi ceněné pro svou nezaměnitelnou chuť i aroma. Zároveň patří nejdražším surovinám pro přípravu pokrmů. Sběr lanýžů je v Česku ve volné přírodě zakázaný. Prodávané lanýže různých druhů pocházejí většinou z Itálie a Francie.