Povoz tažený dvěma koňmi vyrazil z Bílovic před polednem poté, co strom slavnostně převzala brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdraví stromu prověřili ještě před pokácením experti, na povozu byl zajištěný proti poškození, řekl  kočí povozu Tomáš Šutera. Dodal, že trasa převozu byla letos o něco zjednodušená. Na náměstí strom vítaly stovky lidí.

"Samotné naložení stromu je bez podvázání větví do hodiny hotové, pak je potřeba zajistit, abychom strom nedovezli odřený a poničený. Po zkušenostech z minula jsme například Líšni trasu poněkud zkrátili, abychom předešli případným problémům," dodal Šutera s odkazem na to, jak se při zatáčení k Zámečku Belcredi v Líšni před dvěma lety vozu zlomily oje kvůli parkujícím autům. Ty představují problém ve všech užších ulicích, kterými povoz projížděl.

Patnáct kilometrů dlouhá trasa vedla městskými částmi Líšeň a Židenice, nakonec projel povoz Masarykovou ulicí na náměstí Svobody, kam dorazil okolo 16:45. Na náměstí jej kromě trubačů a cimbálové muziky vítaly také stovky lidí.

Strom určený pro náměstí Svobody pochází každoročně z lesů Školního lesního podniku Křtiny v bílovickém polesí. "Jedle je vizuálně ve skvělé kondici, je rovná a plně ovětvená. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. Hlavním parametrem je ovšem zdraví stromu, na což se dělají odborné posudky s ohledem na bezpečnost," uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Rozsvěcení stromu v pátek na rozdíl od minulých let letos nebude provázet akce pro veřejnost, na kterou pravidelně přicházely tisíce lidí. Aby zamezilo většímu shromažďování lidí, rozhodlo pořádající Turistické a informační centrum Brno, že strom se rozsvítí v pátek dopoledne, aby si jej lidé mohli přicházet prohlédnout po celé odpoledne a večer.

V bílovickém polesí tradice Vánočního stromu republiky začala. Založil ji brněnský novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Po nálezu opuštěné holčičky v lesích u Bílovic nad Svitavou přemýšlel, jak pomoci dětem v podobné situaci. Inspiraci našel v Kodani, kde pořádali pod ozdobeným stromem sbírku pro chudé děti. Strom republiky se v Brně poprvé rozsvítil v roce 1924 a výtěžek sbírky umožnil vybudovat dětský domov Dagmar. Už tehdy strom pocházel z bílovického polesí.