Na předvánoční knižní trh míří několik novinek věnovaných Brnu, jeho osobnostem a fenoménům. Své vzpomínky sepsal a rozvinul divadelník Arnošt Goldflam. Školáci zase vymýšleli nové brněnské pověsti. Další kniha mapuje slavnou éru automobilových závodů na Masarykově okruhu. O jednotlivých titulech informovali nakladatelé.
O Masarykově okruhu napsal pro vydavatelství Host motoristický novinář Aleš Sirný. Věnuje se období 1930 až 1937. Připomíná politické pozadí vzniku okruhu, přibližuje legendární závodníky, zmiňuje historky ze závodů. Předválečné období popisuje jako zlatou éru motosportu.
"Pohonné jednotky začaly převyšovat schopnosti podvozků a pneumatik a hlavním cílem jezdce už nebylo nasměrovat vůz do zatáčky, ale vůbec jej udržet na silnici. Největší hvězdy volantu kočírovaly nejvýkonnější stroje světa na právě se rodících moderních autodromech nebo na extrémně nebezpečných přírodních okruzích," popsal Sirný.
Své vzpomínky na Brno, kde strávil dětství i většinu dospělého života, shrnul Goldflam v novele, kterou vydávají Větrné mlýny. Dostala název Brno, ty město mých snů. Goldflam už zhruba 16 let žije v Praze, na brněnská místa a postavy ale prý zapomenout nejde.
V novele se proplétá skutečnost i fikce. "Do událostí pravdivých i nepravdivých, historek i snění vstupují brněnské postavy a figurky, známé i neznámé. Toto prostředí je kulisou pro život dospívajícího muže, kterým jsem taky trochu býval," napsal Goldflam v anotaci.
Kávéeska, příspěvková organizace městské části Brno-střed, připravila knihu brněnských pověstí. Dostala název BrrrNo! a je členěná do tří oddílů. První zahrnuje tradiční brněnské pověsti, například o kole a drakovi a o švédském obléhání. Druhou část tvoří modernější "urban legends", včetně příběhů tradovaných o známých osobnostech a figurkách. Poslední část napsali žáci základních škol. Vymýšleli pověsti pro místa, se kterými se zatím žádné nepojily. Čtenář se tak dozví například to, proč má kůň z jezdecké sochy Jošta dlouhé nohy.