Základní školy v Brně bez problémů přivítaly část druhého stupně

  • Foto

    pixabay (ilustrační)

Návrat dětí do škol umožnilo další uvolnění epidemických opatření. Do lavic usedla polovina prvního a polovina druhého stupně a zbytek je doma na on-line výuce, příští týden se situace otočí. Základní školy Svážná a Sirotkova v Brně dnes bez problémů přivítaly část žáků druhého stupně k rotační výuce, obě školy používají pro povinné testování žáků PCR testy jednou týdně.

Do ZŠ Svážná přišlo kolem 300 dětí. "Nově nastoupily čtyři třídy z druhého stupně, a to sedmý a devátý ročník," uvedl ředitel Petr Punčochář. Z prvního ročníku přišli prvňáci, třeťáci a dvě třídy čtvrtého ročníku plus dyslektické a přípravné třídy. Zařízení má zhruba 600 dětí.

Škola provádí v pondělí ráno PCR testy, na jejichž úhradě se podílí rodiče. Ve sbírce má škola přes 100.000 korun. Podporu slíbilo město Brno a ministerstvo zdravotnictví by mělo přispívat na jeden PCR test 200 korun. "Výsledky testů máme kolem poledne. Pokud je někdo pozitivní, skupina jde do karantény a další postup už je na hygienicích," řekl Punčochář.

Jiný postup zvolila ZŠ Sirotkova, kam se děti chodí testovat v pátek. "Když má někdo pozitivní test, vím to už v pátek večer a nemusím v pondělí posílat celou třídu do karantény. To je jediná výhoda rotačního systému. Jinak jsem pro, aby už celý první stupeň chodil do školy," uvedl ředitel Dan Jedlička.

Jeden test stojí 160 korun a podílí se na něm rodiče, podporu přislíbilo město Brno a do budoucna škola počítá s podporou ze strany ministerstva zdravotnictví. Ze 780 dětí je dnes ve škole skoro 400, přičemž do lavic nově usedli sedmáci a osmáci, kteří doplnili například prvňáky a druháky. "Vše bylo bez problémů," podotkl Jedlička.

Brno zřizuje kolem 70 základních škol, které navštěvuje přes 32.000 žáků. Dále má také 140 školek, do kterých chodí asi 11.500 dětí.

Zdroj: 
čtk