První výstava „Kořeny poznání“ se týkala především osobností regionální vědy spojených s činností muzea. Druhá z výročních výstav „Za starých časů“ se pak zabývá někdejšími podobami muzejního pracoviště a expozic a je až do konce září přístupná na znojemském hradě. Tato třetí výstava „Sbírky promlouvají“, jak sám název napovídá, se věnuje muzejním sbírkám.

Antonín Reiter, vedoucí sbírkotvorného oddělení a kurátor zoologických sbírek, přibližuje podstatu a funkci muzejních sbírek: „Sbírky jsou vlastně základním důvodem existence muzea. Právě vytváření sbírek, starost o jejich trvalé uchování a využití jejich informačního a estetického potenciálu odlišuje muzea od všech ostatních kulturních i vzdělávacích organizací.“

Jak ale sbírky muzea během historie vznikaly? A co obsahují dnes? Právě na tyto otázky se snaží dát výstava „Sbírky promlouvají“ odpovědi. V minulosti byly sbírky muzea představovány z několika různých pohledů – jako přehlídka těch nejcennějších artefaktů, nebo jako ukázka přírůstků či darů za poslední období. Tentokrát však má výstava jiný cíl – představit sbírky v celé jejich rozmanitosti. „Sbírka Jihomoravského muzea ve Znojmě je v současné době složena z 35 částí – takzvaných podsbírek a uchovává na 400 000 sbírkových předmětů. Výběr exponátů a artefaktů pro výstavu skutečně nebyl pro žádného z kurátorů lehký,“ dodává Antonín Reiter.

A na které konkrétní předměty se návštěvníci mohou těšit? Jaroslav Frecer, kurátor výstavy a uměleckohistorických sbírek, jmenuje několik zajímavostí: „K vidění budou některé „ikonické“ předměty, související s nejstarší historií muzea. Je to např. „Hemina“ – gotická bronzová nádoba pocházející z majetku kláštera v Louce nebo Postila Georga Scherera, skvostná kniha vydaná též v Louce v roce 1603. Neméně pozoruhodný je třeba dermoplastický preparát samce dropa velkého, který byl nalezen uhynulý u Tasovic v roce 1978.“ Dále budou k vidění muzejní skvosty – obrazy, umělecká keramika či slavné soubory archeologických nálezů. Méně známou tvář muzejních sbírek pak představují například kolkované cihly, litografické kameny a tiskařské štočky, jako svědkové dřívějších místních řemeslných postupů, nebo modely a propagační materiály z podsbírky dokumentace současnosti.

Výstava „Sbírky promlouvají“ v prostorách Domu umění potrvá až do 21. listopadu 2018.