Dnešní vánoční Nedělní speciál láká čtenáře zpravodajského portálu BRŇAN do Pozořic na Brněnsku, kde už deset let místní obyvatelé i lidé z celého širokého okolí obdivují Jezerský slámový betlém. Ten je s počtem šesti desítek postav zapsaný do České knihy rekordů.

Soubor lidských i zvířecích postav sice letos přišel o několik figur, ovšem i tak dál přitahuje pozornost. Především děti se tam rády zastavují a mnohé z nich neodolají, aby se posadily třeba na oslíka nebo na koně zapřažené do žebřiňáku.

Kluci osedlali slůně

„Jééé, brácho, vylezeme si na toho malého slona a táta nás vyfotí!“ poskakuje radostně kolem zvířete s chobotem asi desetiletý kluk. A rychle se vyšvihne na slona, který má místo sedla kus tmavě červené látky. Jeho bratr hbitě usedá za něj a tatínek oba syny fotí mobilem.

Je večer před Štědrým dnem a do scenérie pod velkým stromem u kapličky se pomalu scházejí lidé z Pozořic a dalších vesnic v okolí. Jako první krátce před 19. hodinou dorazí jeden z tvůrců betléma Petr Filip. Autem dovezl ve várnicích punč na zahřátí: dospělí si dopřejí verzi s alkoholem, děti bez alkoholu.

Chybí osm větších postav

„Letos tu máme o osm postav méně. Chybí hlavně velké figury, například slon či velký kůň. Je to kvůli jejich poškození. Podepsalo se na nich jak nepříznivé loňské počasí, tak opotřebení, které způsobují děti, když si na koně či slona vylezou a sednou,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN Petr Filip.

Nad jeho hlavou svítí v obrovské koruně staré lípy tisíce malých světýlek. Spolu se sněhem dodávají scéně tu vánoční náladu. „Na osvětlení na stromě padlo 1100 metrů světelných řetězů,“ upřesnil Filip. Světýlka kvůli úsporám vypínají už v devět hodin večer, zatímco dřív svítily až do půlnoci.

Navázali na tradici výroby betlémů v Pozořicích

Ten přišel s nápadem postavit betlém ze slámy v roce 2013 s Martinou Jančovou. Spolu s dalšími nadšenci a rodinnými příslušníky tak navázali na stoletou pozořickou tradici výroby betlémů, které vyráběl ze sádry Josef Ambrož. V Jezerském slámovém betlému kromě Ježíška s Marií nechybějí Tři králové s velbloudy, postavy hospodyní a sedláků, římský voják či ovce. Prohlédnout si je můžete v bohaté fotogalerii pod reportáží.

Rekordní scéna je z ovesné slámy

Postavy i plochu pod nimi vyrobili z ovesné slámy. „Pěstuji oves, který ručně seču kosou a ručně ho pak s přáteli vymlátíme cepy. Získáme tak slámu s dlouhými stébly, potřebnými třeba k výrobě koňské hřívy. A protože jsme neměli cepy, nechal jsem jich deset vyrobit a každý rok v srpnu si uděláme dožínky s mlácením slámy,“ vzpomíná s úsměvem Petr Filip.

Betlém se postupně rozrostl

Jezerský betlém se rozrůstal postupně a v roce 2018 se dostal do knihy rekordů s 39 lidskými a zvířecími postavami. Během dalších tří let však přibylo dalších jednadvacet figur.

Předloni na výrobu betléma, který je největší svého druhu v tuzemsku, padlo asi osm metráků ovesné slámy. „Každá postava v sobě skrývá dřevěnou konstrukci, aby unesla dospělého člověka. Pak se to potáhne králičím pletivem, které se vycpe slámou,“ popsal výrobu usměvavý muž.

Poškozené figury příští rok opraví

„Příští rok bychom chtěli poničené figury vyspravit tak, abychom je mohli do betléma vrátit. Některým postavám opravíme konstrukci, jiným budou stačit menší úpravy. Všem figurám pak přidáme novou ovesnou slámu. A protože jich je tady letos méně, dali jsme je všechny víc natěsno jen do prostoru pod lípou u kapličky. Loni jsme totiž měli třeba koláře vyrábějícího dřevěné kolo, který je také poškozený, nebo koně s povozem kousek za kapličkou,“ upřesnil Petr Filip a šel se přivítat s dalšími přáteli, kteří k betlému přicházeli.

Pravá vánoční atmosféra

A když za chvíli děti přinesly do jesliček Ježíška a dorazily další rodiny, rozhostila se mezi slámovými figurami sváteční atmosféra. Podle Filipa je totiž na Vánocích ve slámovém betlémě nejlepší to, že se může po hektickém roce sejít s přáteli a s hrnkem punče v ruce si s nimi povykládat.