Vystoupení a workshopy žáků a studentů specializovaných škol tak tradičně doplní den pro veřejnost. „Festival patří mládeži a dětem, které se nechávají místo zraku vést hudbou, ale je také jedinečnou příležitostí, aby do jejich světa mohli nahlédnout i lidé bez tohoto handicapu. Vytvořili jsme prostor, kde se můžou tyto děti potkávat a zároveň si užít vzrušení a radost ze svých vystoupení,” sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN ředitelka pořádajícího TIC Brno Jana Janulíková.

S nápadem dát dětem se zrakovým handicapem příležitost k sebeuplatnění, růstu osobnosti a zdravému sebevědomí přišla už v roce 1989 brněnská oční lékařka Zdenka Kafková. Ta už od začátku našla podporu v TIC Brno, které se ujalo jeho organizace. Z původně hudební přehlídky dětí a mládeže se stal několikadenní mezinárodní festival, který umožňuje nejen setkávání v rámci komunity, ale také přibližuje „tmavomodrou“ realitu širší veřejnosti.

Letos se festival uskuteční ve dvou dnech v příjemném parku Šelepka, který je ideálním prostředím pro děti a díky blízkému občerstvení i pro jejich rodiče. V případě špatného počasí se akce přesune do restaurace Šelepka.

První den, čtvrtek 7. října, bude patřit dětským účastníkům. „Naplní ho workshopy a setkání pro zrakově handicapované a završí jej koncert skupiny Mládí,“ upřesnila mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

V pátek 8. října se na stejném místě setká široká veřejnost s neziskovkou Vodící pes a pozná HapAteliér – sociálně terapeutickou dílnu pomáhající nevidomým a slabozrakým.

„Od dvou hodin odpoledne pak proběhne přehlídka nevidomých hudebníků. Vystoupí také devětadvacetiletá Ráchel Skleničková, nevidomá klavíristka, která se od mládí úspěšně zúčastnila několika klavírních soutěží nejen u nás, ale i v zahraničí. Vystupovala jak na Pražském jaru, tak se slavnými osobnostmi jako je Tomáš Klus nebo Miro Žbirka,“ vypočítala Nováková.

Do Brna podle ní přijede zahrát i zpěvák, klavírista a skladatel Honza Jareš, který v jihomoravské metropoli prožil část dětství. Naplno koncertuje od roku 2011 a nyní připravuje své druhé autorské album. A na závěr celého festivalu zahraje známá kapela Čankišou.