Brno za 118 mil. obnoví 100 let starou kanalizaci a vodovod Mendlova náměstí

  • Foto

    redakce (archiv)

Na Mendlově náměstí v Brně by měla do konce měsíce začít obnova 100 let staré kanalizace a vodovodu za více než 118 milionů korun bez DPH. Vybudování nové kanalizace a vodovodu považuje město kvůli jejich špatnému technickému stavu za naprosto nezbytné, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Primátorka upozornila na to, že nejstarší část vodovodu v místě pochází z roku 1899 a nejstarší úsek kanalizace z roku 1914. " Předpokládáme, že práce začnou ještě v říjnu a potrvají do konce příštího léta. Těší mě, že oproti hodnotě zakázky uvedené v zadávací dokumentaci Brno ušetří 8,3 milionu," poznamenala Vaňková.

K účasti na zakázce město vyzvalo sedm stavebních společností, z nichž pět podalo nabídku. Základním kritériem byla nejnižší nabídková cena, kterou předložila firma Imos Brno. Součástí zakázky je kromě obnovy také například zajištění vydání rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace, dopravního značení po dobu stavby, vytyčení inženýrských sítí dotčených stavebními pracemi, vydání rozhodnutí o povolení kácet dřeviny nebo zkoušky kvality díla a zpracování dokumentace skutečného provedení stavby.

Po dokončení prací na kanalizaci a vodovodu firma uvede do pořádku povrchy nad zrekonstruovanými inženýrskými sítěmi. "S ohledem na co nejkratší omezení všech druhů dopravy bude obnova kanalizace a vodovodu koordinována s dalšími stavebními akcemi. Navazuje tak na výměnu parovodů za horkovody Tepláren Brno a současně bude nutný souběh s opravou plynovodu a rovněž s pokládkou telekomunikačních kabelů v této lokalitě," uvedl radní Brna pro investice David Grund (ODS).

Současné úpravy Mendlova náměstí mají skončit u příležitosti 200 let od narození Gregora Johanna Mendla, což bude příští rok v létě. "Dočkáme se tak plnohodnotného veřejného prostoru se stromy a bezbariérovými zastávkami, který by navíc měla doplnit nová Mendlova socha," řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zdroj: 
čtk