fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Chcete volit jinde? Voličský průkaz si vyřídíte i pro druhé kolo výběru hlavy státu

Foto:

brno.cz, archiv redakce

V pátek 27. a v sobotu 28. ledna se odehraje druhé kolo volby prezidenta, protože v prvním kole nezískal ani Petr Pavel, ani Andrej Babiš víc než 50 procent hlasů. I tentokrát si přitom zájemci mohou vyřídit voličský průkaz.

O průkaz Brňané požádají na své radnici

Podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka je možné vyřídit si voličský průkaz několika způsoby. „První možností je osobní návštěva příslušného úřadu městské části. V tomto případě mají voliči čas do 25. ledna do 16 hodin,“ upřesnil mluvčí.

Lze požádat i písemně

Další možností je podle něj podat písemnou žádost s úředně ověřeným podpisem či elektronicky prostřednictvím datové schránky voliče u příslušného úřadu nebo prostřednictvím Portálu občana. „U těchto možností je termín doručení listinné či elektronické žádosti na úřad stanoven na 20. ledna 16 hodin,“ sdělil Poňuchálek. Vzor žádosti najdou voliči zde.

Urgujte úřady a sledujte zásilku, radí mluvčí

Pokud zájemcům nebude voličský průkaz včas doručen, i když o něj řádně požádali, mají se podle magistrátu obrátit na úřad městské části, kde si o průkaz žádali. „Pomocí číselného označení lze vysledovat na webu České pošty, kde se zásilka nachází,“ radí mluvčí.

Hlasovací lístky dostanete až ve volební místnosti

Změnou u druhého kola prezidentských voleb je to, že úřady voličům oproti prvnímu kolu nepošlou hlasovací lístky domů, ale každý je dostane od komisařů přímo ve volební místnosti. Vybírat se bude ze dvou kandidátů, kteří dosáhli nejvyššího počtu hlasů v prvním kole. Volební místnosti se otevřou stejně jako v kole předešlém, tedy v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Generál proti expremiérovi

Do druhého kola volby hlavy státu postoupil generál ve výslužbě Petr Pavel a bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vítězem prvního kola se stal Pavel, kterého přišlo v pátek odpoledne v Brně podpořit na mítink u Janáčkova divadla 8000 lidí.

Totožnost je možné prokázat i cestovním pasem

Lidé, kteří si podle Poňuchálka požádali o vydání nového občanského průkazu, si jej musí vyzvednout v úředních hodinách. Po dobu voleb totiž nebude magistrátní odbor správních činností poskytovat své služby. V případě potřeby je však možné prokázat svou totožnost ve volební místnosti platným cestovním pasem.

Kde najdete další důležité informace

Další důležité informace a kontakty jsou zveřejněny na stránkách mvcr.cz, webu města brno.cz, portálu Jihomoravského kraje jmk.cz nebo na stránkách městských částí.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT