Kampus Mendelovy univerzity v brněnských Černých Polích se rozrostl o nový design lab MENDELU. Přízemí s barem a venkovní terasou patří setkávání, tvůrčí činnosti a výstavám, v patře je zóna pro výuku, workshopy nebo konference. Na tvorbě interiérů stylového prostoru se podílela studentka Designu nábytku Anna Horáková. A většinu nábytku si vyrobili sami v univerzitních dílnách Lesnické a dřevařské fakulty.

Neformální prostor pro setkávání

Autory projektu vedla myšlenka nového inspirativního neformálního prostoru v kampusu, kde by se setkávali spolužáci různých ročníků a oborů mezi sebou, ale také studenti s vyučujícími. Počítá se také se zapojováním úspěšných firem do aktivit design labu tak, aby se prostředí přiblížilo co nejvíce podnikové realitě.

Chtějí studenty připravit na budoucnost

„Naším záměrem bylo rozšířit zapojení studentů do aktivit školy a přiblížit jim proces vzniku nových finálních produktů. Chceme studenty připravovat na jejich působení v nejlepších firmách nebo je motivovat k zakládání svých vlastních značek a podniků,“ upřesnil jeden z autorů projektu Martin Plachý.

Modul z 11 kontejnerů

Dvoupodlažní stavbu tvoří moduly sestavené z 11 tmavošedých kontejnerů s velkými prosklenými plochami. Vznikl tak industriální a moderní protiklad k ostatním stavbám v kampusu.

Budoucí designérka se podílela na tvorbě interiérů

Návrh na vybavení interiérů vzešel od studentů. Studie interiérů navrhlo 15 studentů Designu nábytku. Z nich vybrali návrh Anny Horákové, která se následně podílela na kompletní realizaci interiérů včetně nábytku. Většinu nábytku vyrobili v dílnách Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Krychli změní v sedačku nebo stolek

Velkou výzvou pro studenty byl požadavek, aby některé z nábytkových prvků byly variabilní, a prostor tak mohl být využitý na více způsobů. „Pro tento účel jsem navrhla objekt ve tvaru krychle vyrobený z překližky. Prvek, který slouží jako výstavní, se ale zároveň může proměnit v sedací plochu nebo konferenční stolek. Mimo jiné jsem se zaměřila na barvy, které podtrhují rozdílné funkce obou pater, a taky na materiál,“ doplnila Horáková.