fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Parádní objev jeskyňářů! Systém Amatérské jeskyně rozšířila Jiná dimenze

Foto:

FB/Holštejnská výzkumná skupina

Další parádní objev se podařil jeskyňářům v Moravském krasu na Blanensku. Členové Holštejnské výzkumné skupiny pronikli v jeskynním systému Nové Rasovny, která patří k Amatérské jeskyni, až do nových magických prostor. Ty jsou podle nich tak unikátní, že objevenému podzemnímu dómu dali název Jiná dimenze. Systém je o hodně stovek metrů delší, než speleologové očekávali.

Protáhli se úzkou chodbou

Náročná práce holštejnských výzkumníků v jeskyni Lipovecká ventarola byla letos v druhé půlce února završena obrovským úspěchem. „Pod Blátivým dómem v prostoru zvaném Tetris se podařilo prostoupit úžinami a postupně objevit rozsáhlé prostory s nádhernou výzdobou i vodním tokem,“ uvedli na sociálních sítích jeskyňáři. Ti při objevu narazili třeba na netopýra přirostlého ke stalagmitu.

Krápníky a další výzdoba v Jiné dimenzi

Nově objevené jeskyni dominuje velký dóm, který pro svou nádheru a magičnost speleologové nazvali Jiná dimenze. Podzemní sál vyplňuje množství krápníků a pokračují z něj chodby do více směrů. Jeskyně je součástí paleontologických ponorů z Lipoveckého žlebu, stejně jako sousední Jeskyně pravěkých symbolů, objevená podle jeskyňářů před dvaceti lety.

Propojili objevené prostory s Jeskyní pravěkých symbolů

Při průniku do Jiné dimenze se jim podařilo propojit objevené prostory s Jeskyní pravěkých symbolů. „Propoj je v horní části Dómu Sloních uší a ze strany od Lipovecké ventaroly je v sestupné chodbě za Komínem šavlozubých veverek. Řadu nadějných budeme postupně prozkoumávat. Také rozšíříme vstupní úžiny do objevů, aby se tam dostali i větší či objemnější členové skupiny. Na mapování se také již pracuje,“ sdělili výzkumníci.

Potůček jako milé překvapení

Menší vodní tok v nově nalezeném prostoru, do něhož se prý leze hůř než do vojenského obrněného vozidla, je milým překvapením stejně jako čára značící obvyklou hladinu vody v jednom bočním dómu.

Podzemní voda z údolí

„Měření konduktivity nám potvrdilo logický předpoklad, že se jedná o podzemní vodu z Lipoveckého údolí. Jednou z možných perspektiv prodloužení bude hledání prostor, kam voda odtéká, protože tok zatím nebyl zastižen v Jeskyni pravěkých symbolů. Tam jsou náznaky propojení – Vetřelcovo střevo a chodba k Soustavě líbivých komínů do paralelní odtokové cesty v masivu mezi Lipoveckou chodbou do Nové Rasovny a jeskyní Plánivy,“ dodali členové Holštejnské výzkumné skupiny.

Líbí se mi

7
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT