Největší zájem ze strany firem zaznamenala nezisková společnost Podané ruce, která provozuje testovací centrum pro veřejnost na brněnském výstavišti i testovací místo pro pendlery v Hatích na Znojemsku.

"Obrací se na nás celá řada firem a institucí, abychom jim pomohli testování zajistit. Momentálně řešíme, jak jim pomoci, protože zájem o testování stoupá už asi deset dní a rozšířit testovací kapacity není možné ze dne na den. Snažíme se nabírat zdravotníky, ale těch na trhu práce mnoho není. Naše testování tak hodně stojí na studentech posledního ročníku medicíny, bez nich by testování nemohlo fungovat," uvedl ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Řada firem navíc potřebuje testování přímo ve svém sídle, ne na brněnském výstavišti, pomoci by mohly mobilní týmy. Podané ruce také zvažují rozšíření kapacit brněnského testovacího centra. Momentálně je to 2000 lidí denně.

Firmy se s žádostí o zajištění antigenního testování obracejí i na nemocnice na jihu Moravy. "Zájem firem jsme zaznamenali, bohužel už ale nemáme jak kapacity testování navýšit. Zvýšili jsme je naposledy minulý týden, kdy zájem o antigenní testování vzrostl dvojnásobně. Momentálně testujeme 320 lidí denně antigenními testy a 160 lidí PCR testy," uvedla mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Na hraně svých kapacit je i znojemská nemocnice. I tam se zvýšila poptávka po testování. "Termíny jsou momentálně obsazené až do 16. března. Na Znojemsku je ale více možností, kde se nechat otestovat. Největší problém s antigenním testováním momentálně je, že lidé se na rezervovaný termín nedostaví. Rádi bychom tedy poprosili lidi, kteří jsou objednaní na antigenní test a rozhodnou se nepřijít, aby svůj termín zrušili a dali k dispozici dalším," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Kapacity antigenního testování nebudou rozšiřovat ani v Kyjově, kde jsou zatím termíny volné.

Specifické je testovací centrum ve Fakultní nemocnici Brno, kde nepoužívají rychlotesty, ale testy výtěrem z nosohltanu. "Vyhodnocují se v naší laboratoři, takže výsledek není hotov za 15 minut, ale přibližně za několik hodin. Pokud se navíc na antigenním testu ukáže pozitivní výsledek a pacient neměl žádné symptomy, rovnou stejný vzorek otestujeme PCR testem," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice tak nemůže testovat mimo vlastní prostory. Navíc na rozšíření kapacit nemá dostatek personálu.