„Pozor, jede kolo!“ křičí mladá maminka na tři děti na cestě k rybníkům v Hostěnicích na Brněnsku, kde to poslední den odpoledne před karanténou tepalo životem. Lidé využili pěkné jarní počasí a houfně vyrazili na vycházky do přírody.

Od 1. března totiž bude tato možnost omezená kvůli vládním protiepidemickým opatřením, kdy bude možné vyrazit do lesa jen v katastru obce, kde člověk bydlí. „Přijeli jsme za kamarády, protože pak už to nebude možné. Svítí slunko, proto si ho chceme užít,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN Milena Ošťádalová, která na Brněnsko přijela z obce na Blanensku.

Možnost protáhnout si nohy využil i cyklista, který se k chatě Jelenice přiřítil z Račic na Vyškovsku. „Omezení pohybu mezi okresy mi přijde nesmyslné, vládě už nevěřím ani slovo. Jak můžu nakazit jiného člověka, když si vyjedu na kole po lesní cyklostezce mimo okres ve volné přírodě? Budu tudy po práci určitě jezdit dál, protože jsem covid už prodělal a mám protilátky. A při pauze si radši přetáhnu přes tvář šátek,“ uvedl muž v černé kombinéze, který si přál zůstat v anonymitě.

Děti vzali do přírody na Brněnsku i rodiče z jihomoravské metropole. A mají to v plánu i po prvním březnu. „Určitě se sem ještě vypravíme. Pokud nám totiž po výzvě vlády uzavřou i dětské hřiště u paneláku, tak vezmeme děti, které budou tři týdny sedět u online výuky, a pojedeme sem autobusem. Nevěřím totiž, že policie bude kontrolovat i integrovanou dopravu, tolik lidí zkrátka nemají,“ míní čtyřicátník, který nechtěl uvést jméno.

S chystanými policejními kontrolami si neláme hlavu ani Václav Knobloch z Blanenska. „Už jsem si vytiskl formuláře z webu ministerstva vnitra. Vytiskl jsem si jich víc, protože do práce v Brně pojedu přes Brno-venkov, takže jednu kontrolu očekávám někde za Lipůvkou a druhou v Brně u Globusu,“ uvedl padesátník s tím, že potvrzení o zaměstnání si jako živnostník vystaví sám sobě.

Další lidé ještě po návratu z přírody doháněli navečer nutné nákupy, nicméně například u jednoho ze supermarketů v Blansku bylo parkoviště zaplněné jen z poloviny. „Byl jsem si v Brně narychlo koupit nové boty na jaro, protože od prvního března zase nesmyslně prodejny obuvi zavřou. A teď ještě jdu nakoupit nějaké potraviny,“ svěřil se asi třicetiletý muž z Blanska, který nechtěl uvést jméno.