Na konci minulého týdne hodnotila odborná porota vína, která v letošním roce usilují a možnost používat známku Svatomartinské 2022. V něm letos uspělo 92 % přihlášených vín, což dokládá výjimečně vysokou kvalitu letošních vín. Už za necelý měsíc se tak můžeme těšit na více než 2,3 mil. lahví tohoto svěžího a aromatického vína, které letos v drtivé většině najdeme pod moderními šroubovými uzávěry. Zpravodajský portál BRŇAN o tom v tiskové zprávě informoval Vinařský fond.

V prvním kole soutěžilo podle organizátora 272 vín, požadavky na kvalitu splnilo 250 z nich od 58 vinařských firem. Prvním kolem tedy neprošlo pouhých 8 % přihlášených vzorků. Jejich výrobci však budou mít možnost s víny dále pracovat a ucházet se s nimi znovu v kole druhém, které proběhne 1. listopadu.

„Vzhledem k příznivému průběhu sezóny budou Svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů jako jsou limetky a mandarinky. Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí. Červená vína budou také svěží a ovocná. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce,“ uvedl za Národní vinařské centrum Marek Babisz.

Letos vinaři zavádí novinku, pod šroubovým uzávěrem bude poprvé více jak 2 mil lahví, což je téměř 87 % z celkového počtu. „U Svatomartinských vín, u nichž se očekává otevření v řádu měsíců, jsou šroubové uzávěry rozumná, praktická a kvalitu zcela garantující volba. U vín určených k archivaci má ale pořád své nezastupitelné místo korek,“ doplnil Babisz.

Z 250 vín, která prošla prvním kolem hodnocení úspěšně, a budou tedy moci nést známku Svatomartinské 2022, je 120 bílých, 67 růžových, 56 červených vín a 7 klaretů. Nejvíce zastoupenou odrůdou je Müller Thurgau (65 vzorků), následovaný Modrým Portugalem (46), Svatovavřineckým (45) a Zweigeltrebe (39) s Muškátem moravským (38).

Nejméně pak bude Veltlínského červeného raného (17). Přesný počet letošních Svatomartinských vín bude ale znám až po druhém kole hodnocení.

„První kolo hodnocení nám naznačilo charakter letošních Svatomartinských vín. Máme radost, že ani přes složité dva roky plné různých omezení zejména v gastronomii nijak neupadá zájem o Svatomartinská vína hlavně mezi zákazníky, ale ani mezi vinaři. Díky tomu na trh zamíří opět více než dva miliony lahví těchto hravých vín,“ popsal ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Všem akcím a oslavám dominuje a odstartuje je Svatomartinský košt v Brně, který organizuje Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, jako největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Tento košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí je k dispozici v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech.